Ковачевски со честитка по повод Рамазан Бајрам: Искрени желби за обнова на духовната сила

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски со видео обраќање им го честита празникот Рамазан Бајрам на сите припадници на Исламската вероисповед. Во честитката...

Почна Рамазанскиот пост

За време на постот верниците од изгрејсонце до зајдисонце се воздржуваат од јадење и пиење. Верниците од исламска вероисповед рано изутринава го почнаа рамазанскиот пост, што...

Шекеринска: Одлуката на МПЦ ја земавме како добар знак дека ќе нема собирања во црквите

За 8 март не се почитуваа препораките и ги видовме последиците“, беше одговорот на вицепремиерката во Владата и министерка за одбрана,на прашање на Нова ТВ „дали по Велигден се очекува пораст на заболените со ковид-19“

Лидерите со честитки по повод Рамазан

Лидерите на земјава по повод Рамазанските пости упатија честитки преку медиумите до сите граѓани од исламска вероисповед. Претседателот Ѓорге Иванов упати честитка до поглаварот на Исламската...