Се огласи и Русија за Евровизија: Без победата на Украина, сликата за тоа што ѝ се случи на земјата не би била целосна

По претседателот на Украина, Вoлoдимир Зеленски, кој се огласи и рече дека ова е голема победа за Украина и дека светот ја препознал нивната храброст, реакција...

Стигна реакција од Американците откако Ердоган се закани дека ќе ги блокира Финска и Шведска да влезат во НАТО

Откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги блокира Финска и Шведска да влезат во НАТО, следеше реакција од Белата куќа. – Вашингтон...

Хелсиншки ќе се жали во Стразбур: Обвинителството на скандалозен начин ја спречи правдата за Тамара

Преквалификацијата, која ја направи основниот јавен обвинител на завршните зборови во случајот Тамара, во кривично дело за кое настапи апсолутна застареност за кривично гонење, ги сруши...

Еврејската заедница бара надлежните да преземат мерки против оние што шират говор на омраза

Еврејската заедница во земјава е вчудоневидена од неверојатниот говор на омраза по повод престојот на една ортодоксно религиозна еврејска група во државава, која е во основа...

СДСМ: Милошоски да си даде оставка од позицијата пратеник, тој е најмалку повикан да зборува за националните интереси

Декларацијата е политичко подметнување од страна на ВМРО-ДПМНЕ со цел да се продлабочат  поделбите во македонскиот народ По признанието на поранешни високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ за...

Борисов: Има теми за кои двете страни мора да направат компромис

Поранешниот бугарски премиер и лидер на најголемата парламентарна опозициска партија, Бојко Борисов, за време на посетата на Силистра, коментираше дека се важни историските прашања, историјата, работата...

СДСМ: Отворен е нов прозорец на соработка и пријателство помеѓу Северна Македонија и Бугарија

По вчерашната посета и средба помеѓу премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија напревен е првиот исчекор, отворен е нов прозорец на соработка и пријателство...