Белорусија: Лукашенко закажа уставен референдум за 27 февруари за засилување на позицијата

Белорускиот претседател Александар Лукашенко за 27 февруари закажа референдум за уставните амандмани, што би можело да му овозможи дополнително зајакнување на неговото владеење и останување на...

ЕУ го поздрави резултатот од српскиот референдум: Важен чекор за зајакнување на независноста на судството

Граѓаните на Србија вчера беа повикани да гласаат за уставни измени со цел „зајакнување на независноста на судството“, а исходот го поздрави Европската Унија (ЕУ), јави...

Шпанија: Санчез нуди референдум за поголема автономија на Каталонија, но не и за независност

Шпанскиот премиер во интервју за државната телевизија ТВЕ соопшти дека во февруари ќе се состане со каталонскиот премиер, Ким Тора, како дел од дијалогот за идниот статус на покраината и дека Каталонците потоа ќе треба да гласаат за нивниот договор што не вклучува независност

Плевнелиев до Македонците: Подадете си рака, имате уникатна шанса

Поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев со ваква порака по дискусијата на тема „Бугарската и европската перспектива: Референдумот во Македонија“, во организација на Европскиот совет за надворешна политика (ЕСВП) со поддршка на Фондацијата „Конрад Аденауер“