Анкета: Трамп би го победил Бајден доколку денеска има избори во САД

Доналд Трамп има огромна предност пред останатите републикански претенденти, односно за поранешниот американски претседател би гласале вкупно 67 отсто од републиканските гласачи, објави „The Hill“, повикувајќи...

„Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на С. Македонија: „ББ+“ со негативен изглед, денарот стабилен

Агенцијата за кредитен рејтинг „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на Северна Македонија на „ББ +“ со негативен изглед. Во извештајот се нотира дека потврдениот рејтинг во...

Анкета на „Галуп“: Расте рејтингот на американското раководство во повеќе земји

Рејтингот на американското државно раководство во светот пораснал во првите шест месеци од претседателството на Џо Бајден, покажуваат резултатите од најновата анкета на „Галуп“ спроведена во...

Анкета на „Ројтерс“: Рекорден пад на рејтингот на Бајден по трансферот на власта во Авганистан

Рејтингот на американскиот претседател Џо Бајден падна на рекордно ниско ниво од 46 отсто, откако радикалните талибанци го презедоа Авганистан. Тоа го покажува анкетата на „Ројтерс“,...

Анкета на НДИ: Граѓаните даваат втора шанса за СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ не заслужува да победи

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, има наклонетост од 44 отсто од граѓаните. За разлика од него, лидерот на ВМРО ДПМНЕ има само 25 отсто. Повисок е и процентот на граѓани, 48 отсто, кои ја одобруваат работата на Заев како премиер

„Рејтинг“: За мнозинството, Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Лидерот на СДСМ, според најновата анкета на агенцијата „Рејтинг“, би бил подобар иден премиер на државата во споредба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Таков став имаат 32 отсто од испитаниците, наспроти 27 отсто кои „кренале рака“ за Мицкоски. Она што, сепак, може да се забележи е дека процентот на граѓани кои се изјасниле дека ниту Влада предводена од Заев ниту од Мицкоски може да го намали криминалот и корупцијата е значително висок (44 отсто)

„Standard and Poor’s”: Македонија со кредитен рејтинг ББ-/Б

Според извештајот на агенцијата, како што информира Министерството за финансии, политичката неизвесност е намалена со зајакнување на парламентарното мнозинство што би требало да ја олесни имплементацијата на реформите. Јавниот долг е оценет како умерен во глобален контекст