Џамбаски за Резолуцијата: Ако се почитуваат црвените линии не може да функционира историската комисија

Бугарскиот европратеник Ангел Џабмаски упати остар коментар за Резолуцијата за утврдување на државните позиции на Северна Македонија во контекст на блокадите на европските интеграции, усвоена во...

Муцунски: Денес имаме можност да покажеме дека работиме во интерес на сите наши граѓани

Денес кога зборуваме во прилог на остварување на целосен консензус за донесување на еден исклучително значаен документ имаме можност да покажеме силно единство, подготвеност за рационален...

СДСМ со амандман ја внесува „Северна“ во Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Група пратеници од владеачкото мнозинство се јавуваат како предлагачи на амандман со кој во поднесената Резолуција на ВМРО-ДПМНЕ за националните „црвени линии“ се вметнува додавката Северна....

Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ утре на дневен ред во Собрание, апел од Мицкоски за поддршка

Резолуцијата за македонските црвени линии што ја иницираше ВМРО-ДПМНЕ, според најавите на лидерот Христијан Мицкоски, ќе биде ставена на дневен ред во македонското Собрание во текот...

Османи за Резолуцијата: Проблемот е во формата за усвојување, а не во содржината

Министерот за надворешни работи Бујар Османи за предложената Резолуција на опозоциската партија ВМРО-ДПМНЕ вели дека проблемот не го гледа во содржината, туку во формата за усвојување...

Со новото уставно име предлог-резолуцијата за црвените линии на ВМРО-ДПМНЕ стигна до собраниските служби

ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе Предлог – резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции по однос на евроинтеграциите. – Цениме дека оваа предлог-резолуција ќе ги зајакне и македонските дипломатски...