Шахпаска: Интензивно работиме на јакнење на капацитетите на ромската заедница

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска се сретна со оперативната директорка на Програмската канцеларија на Советот на Европа во Скопје, Лејла Дервишагич. Со...

Честитка од Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите

Претседателот Стево Пендаровски по повод 8 Април, меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Северна  Македонија. „Со оваа честитка би сакал да ја искажам мојата почит за вашиот придонес во градењето...

Колективна тужба по смртта на четворица Роми во македонските затвори

За девет месеци, четворица Роми починале во македонските затвори. Нивните семејства поднесоа заедничка тужба против Управата за извршување санкции и Министерството за здравство за дискриминација во...

Министер од ПЦЕР два часа попусто го чекал градоначалникот на Куманово

Партијата на Самка Ибраимоски и коалиционен партнер во Владата, ПЦЕР, реагира дека вчера министерот без ресор, Аксел Ахмедоски два часа го чекал кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски...