МНР на Русија: Рускиот предлог како гаранција за безбедност, вклучува повлекување на силите на НАТО од Бугарија и Романија

Рускиот предлог како гаранции за безбедност  вклучува повлекување на силите на НАТО од Бугарија и Романија кои и се приклучија на алијансата во 1997 година, соопшти...

Трета заедничка вежба: Иран, Русија и Кина почнаа поморски маневри на северот на Индиски Океан

Иран, Русија и Кина денеска почнаа заеднички поморски вежби во Индискиот Океан чија цел е зголемување на поморската безбедност. Иранската државна телевизија наведува дека во вежбите...

Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, како што нема помали жртви и помала тага

Украинскиот претседател Володимир Зеленски одговори на коментарите на американскиот колега Џо Бајден за руската „мала инвазија“ на неговата земја. Бајден рече дека „помал“ напад може да...

Директор на „Гамалеја“: Комбинација на вакцините „Спутник“ и „Спутник лајт“ речиси 100 отсто штити од омикрон

Ефикасноста на руската вакцина „Спутник В“ против варијантата омикрон изнесува 75 отсто, соопшти денеска директорот на епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, Александар Гинтсбург. Тој додаде дека...