Москва набљудува: Американскиот разурнувач УСС „Арли Бурк“ вплови во Црното Море

Ракетниот разорувач УСС „Арли Бурк“ (ДДГ-51), водечки брод од оваа класа американски разурнувачи, вплови во Црното Море, соопшти американската морнарица. Додека е во Црното Море, разурнувачот...

Русија дозволи прелет на нејзина територија за американските авио-превозници

Американскиот Стејт департмент објави дека руската влада одобрила голем број на барања на американските авиокомпании за летови, но некои карго и патнички авиокомпании бараат повеќе одошто...

Извршниот директор на Росњефт: Рекордната цена на гасот е ризик за економското закрепнување на Европа

Рекордните цени на гасот го загрозуваат економското закрепнување на Европа, изјави денеска извршниот директор на руската нафтена компанија „Росњефт“, Игор Сечин. Ваквото ниво на цените, секако,...