Вучиќ: Шолц остро и решително побара Србија да се приклучи кон санкциите против Русија

Олаф Шолц многу остро, јасно и решително побара Србија да се приклучи кон санкциите против Русија, изјави денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на прес-конференцијата по...

Путин: Западните земји си штетат самите на себе со санкциите, предизвикаа глобална криза

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека западните земји им штетат на нивните национални интереси со воведувањето санкции против Москва, кои предизвикуваат глобална криза. „Овие санкции предизвикуваат...

Путин вели дека санкциите против Русија „провоцираат“ глобална криза

Санкциите наметнати на Русија од Западот „провоцираат“ глобална криза, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин за време на состанокот за економски прашања. „Нивните одлуки, водени од...

194 казни за брзо возење

Министерството за внатрешни работи вчера (13.04.2022) спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема...