Георгиевски од СДСМ: 300 милиони денари за 19.000 тутунари-грижата за земјоделците продолжува

Владата предводена од Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија е најдобрата опција за стабилност и сигурност кај земјоделците. СДСМ е партија на добри вести, за разлика од опозицијата,...

СДСМ: Зголемено и стабилно парламентарно мнозинство предводено од СДСМ ќе обезбеди поголема минимална плата и недела неработен ден

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ,  Алијанса за Албанците и Левица упорно се противат на измените на Законот за работни односи,  се  противат недела да биде неработен ден за...

СДСМ: Зголемено и стабилно парламентарно мнозинство предводено од СДСМ ќе стави крај на блокадите на опозицијата и ќе ги донесе важните закони

Тука спаѓаат измените со кои недела станува неработен ден за 92 отсто од сите вработени, како и законските измени со кои минималната плата ќе се зголеми...

Битиќи за „Утрински брифинг“: Треба да бидеме во полн капацитет за справување со предизвиците, наскоро ќе добиеме нова влада предводена од претседателот Заев

Јас сметам дека наскоро ќе добиеме „Заев три“ влада, предводена од претседателот Заев, без разлика дали ќе се сменат 3,5 или 7 министри, а дали ќе...

Петровска: Остануваме во комуникација за зголемување на мнозинството со партиите со кои делиме исти вредности

Оставката на премиерот Заев е многу јасна, очигледно дека опозицијата селективно ги следи медиумите и известувањата. Претседателот Заев и во владата и во партијата поднесе оставка,...

СДСМ: Срамно однесување на Арсовска, не се појави на доделувањето на наградите „13 ноември“

Целосната организација, постапка и избор за доделување на наградите беше завршена, а воедно и наградите доделени и парафирани непосредно пред превземање на мандатот. Со оглед на...

СДСМ и парламентарното мнозинство ќе обезбедат недела неработен ден и повисоки плати за работниците

СДСМ континуирано и посветено работи за зголемување на стандардот и  унапредување на правата на работниците. Во изминатите 4 години просечната плата порасна за 6.000 денари. Во...