Потврдена кандидатура: Џулијан Смит ќе биде новата американска амбасадорка во НАТО

Американскиот Сенат синоќа ја потврди кандидатурата на Џулијан Смит за функцијата амбасадор на САД во НАТО, откако републиканскиот сенатор од Мисури, Џош Хоули, ја повлече блокадата...

Заев: Испишавме историја

Во овие денови кога сите се бориме со заканата од коронавирусот, стигнаа добри вести од Мадрид. Шпанскиот сенат пред малку го ратификуваше Протоколот за пристапување на...

Шпанскиот Сенат едногласно го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Шпанскиот Сенат на пленарна седница едногласно го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Гласањето беше без физичко присуство на сенаторите, поради состојбата со коронавирусот...

Шпанската Влада до Сенатот: Итна ратификација на Протоколот на С. Македонија за НАТО

Кабинетот на премиерот Педро Санчез побара ратификација на документот по итна постапка имајќи предвид дека неговата земја е последна од 29-те членки на Алијансата што го нема тоа направено

Aдвокатите на Трамп до Сенатот: Отфрлете ја постапката за импичмент

Правниот тим на американскиот претседател наведе дека тој не сторил „апсолутно ништо погрешно“ и го повика Сенатот да ја отфрли постапката за отповикување што ја нарекоа „лажна“ и „опасно извртување на Уставот“

САД: Претставничкиот дом го отповика Трамп, на ред е судење во Сенатот

Американскиот претседател се товари по две точки - злоупотреба на должноста и попречување на конгресна истрага. Нареден чекор во постапката е судење во Сенатот во кој големо мнозинство имаат републиканците

Нема компромис во Сенатот: Администрацијата на Трамп останува делумно блокирана

Членовите на Американскиот Сенат не успеаја да постигнат компромис околу законот за финансирањето на федералните институции, со што би се спречила делумната блокада на Админстарцијата, што...