Лига Европа: Сензација на Хапоел Бер Шева, Интер се одјави со победа

Израелците ремизираа (1:1) против Саутемптон на „Сент Мери“ и со ист број на бодови, но подобар меѓусебен скор од премиерлигашот оди меѓу најдобрите 32 екипи во натпреварувањето. „Нероазурите“ со 2:1 ја совладаа Спарта Прага со 2:1