Ким Џонг Ун ги обвини властите дека се спори и незрели во справување на епидемијата со ковид

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун оцени денеска дека одговорот на земјата на првата потврдена епидемија на коронавирус е незрел и ги обвини владините претставници за неадекватен...

С. Кореја печати купони наместо пари, Ким Јонг-ун наредил да се чува секое зрно ориз

Странските медиуми, повикувајќи се на неименувани севернокорејски извори, објавија дека за надминување на економската криза и недостигот на храна, официјален Пјонгјанг почнал со печатење на купони...

САД: Неодамнешните тестови со балистички ракети на Северна Кореја беа „загрижувачки и контрапродуктивни“

Неодамнешните тестови со балистички ракети на Северна Кореја беа „загрижувачки и контрапродуктивни“ за напорите за намалување на тензиите, а Пјонгјанг треба да се вклучи во преговори...

(Видео) Сака да гради челична армија: Севернокорејски војници со глава кршат бетонски блокови пред Ким Јонг-ун

Севернокорејските државни медиуми објавија снимка на која се прикажуваат тамошни војници како кршат бетонски блокови со глава, виткаат челични шипки, итн. Снимката е направена на презентација...