С. Кореја печати купони наместо пари, Ким Јонг-ун наредил да се чува секое зрно ориз

Странските медиуми, повикувајќи се на неименувани севернокорејски извори, објавија дека за надминување на економската криза и недостигот на храна, официјален Пјонгјанг почнал со печатење на купони...

САД: Неодамнешните тестови со балистички ракети на Северна Кореја беа „загрижувачки и контрапродуктивни“

Неодамнешните тестови со балистички ракети на Северна Кореја беа „загрижувачки и контрапродуктивни“ за напорите за намалување на тензиите, а Пјонгјанг треба да се вклучи во преговори...

(Видео) Сака да гради челична армија: Севернокорејски војници со глава кршат бетонски блокови пред Ким Јонг-ун

Севернокорејските државни медиуми објавија снимка на која се прикажуваат тамошни војници како кршат бетонски блокови со глава, виткаат челични шипки, итн. Снимката е направена на презентација...

Северна Кореја истрела две балистички ракети, додека се вложува нова енергија во преговорите за денуклеаризација

Северна Кореја истрела две балистички ракети од својот источен брег, соопшти денеска јужнокорејската војска. Ова ќе ги зголеми тензиите во односите меѓу двете земји, а истрелот...

Северна Кореја ги одби вакцините на „АстраЗенека“ од Ковакс механизмот

Северна Кореја ги одби планираните пратки на вакцини против ковид-19 на компанијата „АстраЗенека“, што беа организирани како дел од глобалниот Ковакс механизам, поради загриженоста за несакани...

САД се подготвени да ги продолжат преговорите со Северна Кореја

Претставникот на претседателот Доналд Трамп за Северна Кореја денеска изјави дека американската администрација е подготвена да ги продолжи нуклеарните преговори и покрај инсистирањето на Пјонгјанг дека...

Северна Кореја потврди дека ја уништила канцеларијата за врски со Јужна Кореја

Северна Кореја потврди дека ја уништила канцеларијата за врски со Јужна Кореја во пограничниот град Кесонг. Официјалната севернокорејска новинска агенција КЦНА јави дека уништувањето на канцеларијата...

Севернокорејски мистерии: Едно писмо и воз како сигнали за состојбата на Ким Џонг Ун

Државниот весник „Родонг шинмун“ објави текст за негово писмо во кое изразува благодарност до градежните работници кои се ангажирани на модернизација на градот Самјијон. Дел од светските медиуми, пак, пренесуваат дека сателитски снимки „го фатија“ 250 метри долгиот воз што го користи Ким Џон Ун во близина на неговото одморалиште „Вонсан“ во елитниот дел на источниот брег на земјата. Последните денови се појавија информации дека „Врховниот водач“ бил подложен на кардиоваскуларна операција и оти по зафатот се наоѓа во „вегетативна состојба“, но таквите наводи се непотврдени