Бундеслига: Шалке без милост кон Падерборн, Фрајбург го нокаутира Хофенхајм

Тимот од Гелзенкирхен го совлада дебитантот во германската фудбалска елита со 5:1 и се искачи на шестото место на табелата. Фрајбург го потврди епитетот хит на почетокот на сезона со триумфот кај Хофенхајм со 3:0

Бундеслига: Вицешампионот Лајпциг поразен во Гелзенкирхен

Шалке триумфира со головите на Набил Бенталеб во 43 минута од пенал и на Конопљанка во 73. и уште на стартот се наметна како кандидат за највисок пласман. Одлична и екипата на Борусија Д. која славеше на гостувањето кај Волфсбург со 3:0. Во првиот тим на „милионерите“ се врати Марио Геце по осуммесечна пауза поради метаболично нарушување во организмот што му беше дијагностицирано зимоска