Џинпинг: Глобалната конфронтација меѓу големите сили води до катастрофални последици

Кинескиот претседател Си Џинпинг, во говор на виртуелниот собир во рамки на Светскиот економски форум во Давос, денеска предупреди дека глобалната конфронтација меѓу големите сили може...

Си Џинпинг: Корона-вирусот е ѓавол што ќе го победиме

Кинескиот претседателот е сигурен дека неговата земја ќе го порази новиот вирус што досега однесе 106 животи, зарази над 4.000 лица, се прошири низ светот и ги растресе финансиските пазари. Но, и покрај неговата убеденост, меѓународниот аларм е се посилен, па Владите од Франција до Јапонија почнуваат да организираат евакуации, пренесуваат светските агенции