Експлозија на гас на Сицилија: Еден загинат и осум исчезнати лица во неколку урнати згради

Најмалку едно лице загина откако поради истекување на гас дојде до експлозија што предизвика уривање на неколку згради на Сицилија, соопштија утринава италијанските служби за итни...

Поројни дождови на Сицилија: Излевање на реки, лизгање на земјиште и нарушена работа на аеродромот во Палермо

Поројните дождови, кои го зафатија италијанскиот остров Сицилија, доведоа до излевање на реки, лизгање на земјиштето и нарушување на работата на аеродромот во Палермо. Поради лошите...

Лава и пепел на Сицилија: Вулканот Етна затвори два аеродрома во Катанија

Жешката смеса е видлива во должина од еден и пол километар на едната страна од планината, па властите наредија итна евакуација на населението во тоа подрачје. Пепел во воздухот, пак, има над целиот источен дел на Сицилија што ја намали видливоста