Собранието ги изгласа законските измени, следува реализација на владините 26 антикризни мерки, вели СДСМ 

Собранието ги усвои потребните законски измени за акцизите и за ДДВ, кои ги предложи Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски, со што се исполнети...

Џафери: Беспредметно е барањето на ВМРО-ДПМНЕ в четврток да има седница на пратенички прашања

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ в четврток, на 30 декември, да се одржи седница на пратенички прашања е беспредметно. Џафери...

Џафери: Седница во Собранието за гласање на Влада, најверојатно, ќе биде на 15 и 16 јануари

Собранискиот спикер, Талат Џафери, денеска изјави дека претседателот на државата, Стево Пендаровски утре ќе му го додели мандатот на новиот претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски. Џафери...

ССМ бара од пратениците да ги изгласаат сите закони кои се заглавени во Собранието и итно зголемување на платите

Сојузот на синдикати на Македонија бара од пратениците веднаш да ги усвојат сите законски решенија кои се заглавени во Собранието, а се однесуваат на остварување и...

Македонската Влада прва во регионот, а Собранието на трето место според Индексот на отвореност

Според истражувањето, најотворена е Владата на Северна Македонија, која исполнува 83,43 проценти од поставените критериуми за отвореност, по која следи Советот на министри на БиХ со...