Рама жестоко ја бранеше Македонија и беше остар кон бугарската делегација во Солун, вели Османи

Македонскиот шеф на дипломатијата, Бујар Османи синоќа ја коментираше шегата на претседателот на албанската влада Еди Рама, кој за време на самитот на Југоисточна Европа во...

Северна Македонија од идната година претседава со Процесот за соработка на Југоисточна Европа 

На состанокот беше усвоена и декларација, според која Северна Македонија го презема претседавањето со  ПСЈИЕ за периодот јуни 2023- јуни 2024, по завршувањето на следното претседателство на Црна Гора...

Ковачевски во Солун на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – членки на процесот за соработка на Југоисточна Европа

Премиерот Димитар Ковачевски ја предводи владината делегација во чиј состав се Бојан Маричиќ, заменик-претседател на Владата задолжен за европски прашања и Бујар Османи, министер за надворешни...

Инциденти на протестот против вакцината и задолжителната вакцинација во Солун, кусо пред говорот на Мицотакис

Кусо пред почетокот на говорот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во рамките на Меѓународниот саем во Солун, во центарот на градот се случија инциденти меѓу демонстрантите...

Битиќи: Интерконекторот со Грција можност да станеме регионален центар за снабдување со гас во Југоисточна Европа

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи присуствува на „Southeast Europe Energy Forum 2021“ во организација на Американско- грчката стопанска комора и Грчката асоцијација за енергетска економија....

Солун – градот што е ничиј и сечиј и натаму во пост-ковид мамурлук 

Некогашната ,,Виa Игнатиа“ по која во минатото патувале царските писма, карваните со разно-разна стока, како и трговците и која низ времето придонесла за спојување на Истокот и Западот, до...