СДСМ: Градоначалниците на Мицкоски уште во првите денови го покажаа режимското лице, во ВМРО-ДПМНЕ едно зборуваат, друго прават

Уште во првите денови од мандатот, градоначалниците на Мицкоски го покажаа своето вистинско режимско лице, се вели во соопштението на СДСМ што следуваше непосредно по прес-конференцијата...

СДСМ: Од лична карта нема поголем доказ, Арсовска е разобличена, криела од јавноста и ги потценува граѓаните

Бадијала се лути Даниела или Данела и спомнува некаков алманах, поголем доказ за идентитет од лична карта нема. Од вистината никој не побегнал. Ваков потценувачки однос, вакви...

Влада:САД ја зголемија вредноста на грантот за партнерство со Северна Македонија од 8,2 милиони на 56,6 милиони долари

Владата на Република Северна Македонија на денешната 108-ма седница ја разгледа и усвои информацијата за потребата од склучување на нов усогласен текст на Амандманот бр.1 на...

Реакција на соопштението на Макпетрол

Од фотографиите кои беа ставени на увид на јавноста, материјалите кои ги обработува „Макпетрол“ стигнуваат во тегли за зимница потурени во пластични шишиња, многу непрофесионално за...

Министерството за култура се оградува од Агенцијата за филм за истрагата на ДКСК

Министерството за култура, преку допис, најостро реагира на вчерашното соопштение на Агенцијата за филм на Република Северна Македонија што беше дистрибуирано до медиумите од нивната ПР...

Боки-13 поднесе 30. кривични пријави: Ќе ме спречат само ако ме лишат од живот

Бојан Јовановски денеска во скопското Јавно обвинителство поднел кривични пријави против повеќе носители на јавни функции, членови на нивните семејства и бизнисмени. Неговиот адвокат Сашо Дуковски рече оти очекува од Обвинителството да отвори предмети по поднесените кривични пријави по документирање на случаите

САС на МПЦ-ОА: Од почеток на пандемијата апелираме за почитување на препораките за заштита

Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) уште од почетокот на појавата на здравствената криза во нашата земја и во светот, се однесуваше конструктивно и во...

МПЦ-ОА: Литургискиот богослужбен живот да се прилагоди на вонредната ситуација

Светиот Архиерејски Синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ–ОА) во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, денеска упати нов повик до парохиското свештенство,...