Руски тенкови во Киев, совет до жителите: „Направете молотови коктели, неутрализирајте го окупаторот“

Руска диверзантско-разузнавачка група се наоѓа во областа Оболон во Киев, потврди украинското Министерство за одбрана, а Генералштабот на украинската армија се огласи со соопштение дека украинските...

Борисов: Советодавниот совет за национална безбедност беше апсолутно непотребен

Советодавниот совет за национална безбедност што го свика претседателот на Бугарија, Румен Радев на тема Северна Македонија, беше апсолутно непотребен, бидејќи само ги потврди намерите запишани...

(Видео) Радев: Четири години од Договорот во 2017-та, С. Македонија не направи доволно, Албанија не треба да ја чека кон ЕУ

Четири години од потпишувањето на Договорот од 2017 година, Северна Македонија не направила доволно за негово спроведување, но, исто така, не дава и гаранции за негово...

Протест на ВМРО-БНД во Софија: Гаранции за правата на македонските Бугари, признавање на заедничката историја до 1944 и крај на јазикот на омраза

ВМРО – Бугарско Национално Движење организира мирен протест пред зградата на Претседателството на Република Бугарија во Софија, додека се одржува состанок на советодавниот Совет за национална...

Започна состанокот на Советот за национална безбедност на Бугарија за С. Македонија

Во Софија започна состанокот на советодавниот Совет за национална безбедност што го свика претседателот на Бугарија, Румен Радев на тема „Улогата на Република Бугарија во проширувањето...

Совет на Град Скопје: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ со барање за враќање на имињата на улици од мандатот на Трајановски

Враќање на старите имиња на улици, плоштади, мостови и булевари од времето на екс градоначалникот Коце Трајановски, побара советничката групата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на...

Советот на ЕУ ги заостри критериумите за санкции против Белорусија поради мигрантите

Советот на Европската Унија (ЕУ) денеска ја прошири законската рамка со која се овозможува воведување на санкции против Белорусија, наведувајќи дека тоа е одговор на инструментализацијата...

Чадеж: Формираме Совет за побрз проток на стоки, услуги и луѓе меѓу Србија, Албанија и С. Македонија

Србија, Албанија и Северна Македонија ќе формираат Совет за имплементација  на забрзување на протокот на стоки, услуги, луѓе и капитал и да заживее системот на единствени...