Ковачевски: Документот за напредокот во преговорите со Македонија без нови барања

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, на денешната заедничка прес-конференција со финската премиерка Сана Марин рече дека нацрт билатералниот протокол кој денеска пристигна во бугарското народно собрание...

Ковачевски: Избори ќе има во редовниот термин во 2024, не прифаќаме уцени од опозицијата

Започна средбата на претседателот на Владата Димитар Ковачевски со владината коалиција. На средбата се присутни лидерите од сите коалициони партнери на Владата. Целта на денешната средба...

Тупанчески се сретна со директорите на затворите, ќе се создаваат подобри услови за осудените лица

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска оствари средба со сите директори на затворите. Средбата се одржа во Министерството за правда а на неа присуствуваше и директорот...

(Видео) Северна Македонија и Турција продолжуваат со одлична билатерална и економска соработка – средба Ковачевски-Ердоган во Истанбул

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска во Истанбул оствари средба со претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган. На средбата, на која...

Спасовски и Ламорџезе потпишаа Меморандум за соработка во областа на сузбивање на трговија со дрога

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Рим се сретна со италијанската министерка за внатрешни работи на Италија, Лучана Ламорџезе, на која беше потпишан Меморандум...

Пендаровски се сретна со сопственикот на Манчестер Јунајтед: Зборувавме за Роналдо

Претседателот Стево Пендаровски на Светскиот економски форум во Давос се сретна со сопственикот на Манчестер Јунајтед, Аврам Глејзер. Како што Пендаровски напиша на социјалните мрежи, тие...

Брнабиќ се сретна со Ковачевски

Претседателката на Владата на Србија Ана Брнабиќ утрово пристигна во Скопје. Пред зградата на Владата ја пречека премиерот Димитар Ковачевски по што заминаа на разговори во...

Јаким Неделков во Владата: Со градинките договор в четврток или петок, со МОН попладнево на нова рунда преговори

Социјалниот дијалог продолжува, блиску сме до конечни решенија, изјави пред малку министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, по средбата со синдикалниот лидер Јаким Неделков....

Средба Мицотакис – Бајден: Грција ќе набави воени авиони Ф-35 од САД

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во понеделникот потврди дека Грција се стреми конкупување на напредни борбени авиони Ф-35 произведени од САД и дека водечки американски одбранбен изведувач се обидува...