Герасимовски и Брнз разговараа за продлабочување на соработката и за нови заеднички активности со Амбасадата на САД

Продлабочување на соработката и заеднички проекти, беа главни теми на средбата на градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски и амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Н.Е. Кејт...

Вучиќ го кани Ковачевски во Белград: Македонскиот премиер и српскиот министер ја потврдија добрососедската соработка

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со Никола Селаковиќ, министер за надворешни работи на Република Србија. На состанокот се потврдени пријателските...

Ковачевски – Мецола: Поддршката на Европскиот парламент е значајна за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан

Претседателот на Владата на Северна Македонија Димитар Ковачевски оствари средба со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, на која присуствуваа и заменик-претседателот на Владата задолжен за...

(ВИДЕО) Ковачевски и Столтенберг на прва средба во Брисел-Алијансата ја цени посветеноста на Северна Македонија како најмлада членка во НАТО

НАТО ја цени посветеноста на Република Северна Македонија  како најмлада членка во Северноатлантската алијанса и поради тоа што го финализира военото интегрирање за кусо време по...

Маричиќ – Ќучук: Двете страни имаат волја за брз напредок во соработката и давање нова вредност на односите помеѓу двете држави

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ оствари средба со бугарскиот европратеник и известувач за Северна Македонија, Илхан Ќучук, на која беше разговарано...

Борисов до Ковачевски: Фатете го бикот за рогови и решете ги важните прашања, не повторувајте ги нашите грешки

На крајот од официјалната посета на Бугарија, премиерот Димитар Ковачевски беше примен од лидерот на бугaрската партија ГЕРБ, Бојко Борисов. На средбата од бугарска страна присуствуваа...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да ja развиваме довербата и да продолжите да нè поддржувате за членство во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија, имаше уште неколку активности во Софија, меѓу кои...

Ковачевски – Радев: Низ дијалог до решенија врз европски вредности и достоинство за двата народа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Софија оствари средба со претседателот на Бугарија, Румен Радев, на која изрази надеж дека со конституирањето на највисоките државни институции по...

Тренчевска: Заложба на Владата е минималната плата да се зголеми на 18.000 денари

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска попладнево остварила средба со претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Дарко Димовски на која се разговарало...