Ковачевски – Галовеј: Скопје и Лондон имаат заеднички интерес Северна Македонија да обезбеди одржлива енергетска независност

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски ја прими амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј која што на премиерот и на новата Влада им...

Премиерот Ковачевски на средба со делегација од ОБСЕ: Северна Македонија е подготвена да го преземе претседавањето во 2023 година

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска прими делегација од ОБСЕ предводена од високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ, Каират Абдрахманов, придружуван...

Реџепи и Малинов на средба за продлабочување на соработката на државните оператори за гас

Извршните директори на Национални енергетски ерсурси (НЕР) АД Скопје Бајрам Реџепи и на Булгартрансгаз  Владимир Малинов вчера на работна средба во Скопје дискутирале за можностите за...

Османи – Генчовска: Заедничка седница на Владите ќе се одржи во Софија на 25 јануари, постои силна волја за исчекор и взаемно разбирање

„Посетата се случува на самата 30-годишнина од првото признавање на независноста на нашата држава, кое дојде токму од Република Бугарија, но ова е и прва посета...

Македонците во Бугарија му порачуваат на Пендаровски: Не отстапувајте и не ги продавајте македонските национални интереси!

Македонци од Бугарија, претставници од организациите и здруженијата на македонското малцинство се очекува кон средината на јануари, веднаш по најавената посета на бугарскиот премиер Кирил Петков...

„Отворен Балкан“ во Тирана: Рама, Заев и Вучиќ на потпишување договори, Бериша повика на протест

Тирана денеска и утре ќе биде домаќин на нова средба на иницијативата „Отворен Балкан“ на која, според најавите, ќе учествуваат албанскиот премиер Еди Рама, македонскиот премиер...

Заврши средбата Заев-Ахмети-Ковачевски: Решение на спорот со Бугарија да биде прв голем успех на Владата

Премиерот Зоран Заев, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, попладнево во Владата имаа работна средба заедно со своите тимови, во рамки...

Битиќи – Лозано Гарсија: Политичките односи меѓу С. Македонија и Шпанија на одлично ниво, има потенцијал за развивање на економската соработка

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и новоименуваниот амбасадор на Кралството Шпанија во земјава, Хозе Луис Лозано Гарсија на денешната средба изразија подготвеност за продолжување на меѓусебните контакти,...