Доаѓа сибирски студ, утрата и до -15

Следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Утринските температури на многу места ќе се спуштаат околу -10 степени,...

УНИЦЕФ: Децата бегалци во опасност од смрт од студеното време

На децата бегалци и мигранти им се закануваат респираторни и други сериозни болести дури и смрт од хипотермија од екстремниот студ и невреме што беснеат низ Централна, Источна и Јужна Европа, соопштија денеска од УНИЦЕФ