Црвенковска: Намалувањето на бројноста на судиите штетно ќе се одрази врз функционалноста на судскиот систем

„Пред Судскиот Совет стои предизвикот за кадровско пополнување на судовите, како со судии, така и со администрација, особено заради фактот дека следува период во кој многумина...

Функционалната методологија за прочистување во судството дава резултати-денеска разрешени уште 3 судии

Судскиот совет продолжи со ,,филтрација“ на судството, односно со разрешување на судии. Денеска се разрешени уште  тројца судии поради нестручно и несовесно вршење на судиската функција...

Судскиот совет разреши еден судија, а за тројца ја запре постапката

Претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев изјави дека не може да каже кој судија е разрешен, бидејќи јавноста е исклучена за оваа точка. Телевизија Телма објави дека е разрешен судијата од Врховниот суд Ристо Катавеновски за кого се водеше постапка за нестручно и несовесно работење

Акција во Тетово: Петмина приведени, полицијата трага и по член на Судски совет

Првичните информации за случајот се однесуваат на тениско игралиште во државна сопственост што на нелегален начин било легализирано, а подоцна и приватизирано за потребите на спортското здружение „Љуботен“ во период во кој негов претседател бил Теофиловски. Од Обвинителство за Нова ТВ ја потврдија акцијата и најавија официјално соопштение во текот на денот

Владимир Панчевски, „фикс“ на Мицкоски за СЈО, разрешен од судиска функција

Републичкиот Судски совет на денешната седница го разреши од судиската функција поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски. Toj е обвинет и за злоупотреба на службена положба за распределувањето на предметите преку АКМИС системот, но судењето сè уште не е почнато бидејќи неколку пати се одложува

Заев: Нешто чудно се случува во собраниска Комисија за избор и именување

Доколку се потврди дека има спрега меѓу ДУИ и ВМРО ДПМНЕ за блокирање на процесот за враќање на правото и правната држава, гласно ќе кажам, вели премиерот во интервјуто за Нова ТВ што целосно ќе може да го гледате в недела

Дилот на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ за Судскиот совет ќе помине на собраниска седница

Според Мухамед Зекири, на последната седница на собраниската Комисија за избор и именување профункционирала коалицијата меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ. Весна Дамева и Селим Адеми се очекува да бидат избрани за нови членови на Судскиот совет на денешната пленарна седница во македонскиот Парламент. Дамева доаѓа по предлог на претседателот Стево Пендаровски, Адеми, пак, е номиниран од ДУИ. Во пакет со нив на Комисијата не мина Павлина Црвенковска, предложена од СДСМ, поради нерешен исход во гласањето (6:6).

Три години не се избрани нови судии и обвинители, ВМРО ДПМНЕ лесно владее со правосудството

Главна преокупација на многумина судии, пред се избраните во време на ВМРО ДПМНЕ, особено на некои во Апелациониот суд, е како да се укинат притворите на обвинетите вмровски функционери и како да се заглават предметите на СЈО

Заев до Беџети: Градоначалникот треба да работи за граѓаните, а не да брани дивоградби

Премиерот Заев потврди дека разговарал со градоначалникот на Сарај Блерим Беџети и побарал од него да реагира за дивоградбите. „Со градоначалникот разговарав за проблемот за експанзија...