Манасков: Против Холандија ќе бидеме подобри

Левото крило на македонската ракометна репрезентација и еден од најискусните во националниот тим Дејан Манасков оцени дека вчерашниот стартен пораз од Норвешка нема негативно да се одрази врз амбициите за пласман во...

ФФМ ќе пушти десет илјади билети во продажба за натпреварот со Ерменија

Македонската фудбалска репрезентација во вторник во Скопје против Ерменија ги продолжува квалификациите за пласман на Светското првенство во 2022 година во Катар. Како што објави денеска Фудбалската федерација...

Дејвис купот е историја: ИТФ гласаше за тениско СП од 2019 година

Две третини од делегатите на Годишното Собрание на Интернационалната Тениска Федерација се изјаснија позитивно по новиот проект. Завршниот турнир е планиран од 18 до 24 ноември во Мадрид или во Лил и во него ќе учествуваат 18 селекции.

Пеле заврши во болница

Бразилската фудбалска легенда, Пеле, завршил во болница откако колабирал поради замор. Пеле има 77 години. Овој викенд требаше да биде во Лодон на вечера во негова...

СП во ракомет (У21): Македонија во директен дуел со Бразил за плеј-оф

По Тунис, подобра од „црвено-жолтите“ беше и Шпанија која славеше со убедливи 36:25 во рамки на четвртото коло во групата Ц што за „фуријата“ значи „бетонирање“ на лидерската позиција на табелата, а за составот на Илија Темелковски насочување на дуел со јужноамериканскиот претставник за осминафинале