Кинеската армија одржува воени маневри во близина на Тајван поради посета на Конгресмени од САД

Кинеската армија одржува воени маневри во близина на Тајван како одговор на посетата на делегацијата американски конгресмени на овој остров, јавуваат американските медиуми. Вежбите во близина...

Силен земјотрес го погоди Тајван

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтер го погоди денеска Тајван, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 40 километри....

Сè уште го смета островот за нејзина територија: Кина испрати 52 борбени авиони кон Тајван

Кина денеска испрати 52 борбени авиона во Тајван, продолжувајќи ја тридневната воена активност во близина на островот што го смета за нејзина територија. Тајванското Министерство за...