Социјални мрежи: Нова „Јавна соба“ на „Телеграм“ на која се споделуваат видеа и фотографии од девојки

Група „Јавна соба“ е присутна на социјалната мрежа „Телеграм“ и истата е регистрирана од полицијата која сите докази ги проследила со Обвинителството. Како и со претходните...

Апликацијата „Телеграм“ со проблеми во функционирањето низ светот

Корисниците на апликацијата „Телеграм“ низ светот пријавиле проблеми во нејзиното функционирање, покажуваат податоците на сајтот Даундетектор (Downdetector), кој ги следи грешките и поврзувањето на популарните интернет...

Порнографски материјали со деца и малолетници објавени на групата „Балканска соба“ на социјалната мрежа „Телеграм“

Група во која секојдневно се споделуваат порнографски материјали со деца и малолетници е откриена на социјалната мрежа „Телеграм“. Како што е наведено, во групата „Балканска соба“,...

Рашковски и Мицкоски на „Телеграм“: Владата го обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ дека врши притисок

Тема, како што може да се види од материјалот што излезе во јавност, е враќањето на македонските државјани од странство и нивно сместување во задолжителен државен карантин.Делот од пораките на Мицкоски, како „срамота“, „лопови“, „ја пљачкате и уништувате државата“ и „добивање провизии“, се оквалификувани како „неосновани обвинувања и притисоци врз генералниот секретар Рашковски и кон луѓето кои го организираат авионскиот и автобуски превоз“

„Телеграм“ ја затвори групата „Јавна соба“ на барање на МВР

Групата „Јавна соба“ на мобилната апликација „Телеграм“ денеска е затворена. Информацијата ја потврди Министерството за внатрешни работи (МВР) од каде додаваат дека реакцијата следува по барањето што...

(Видео) Чулев за „Јавна соба“: Работиме на идентификација на администраторите и модераторите на групата

Дадени се насоки и до инспектори во сите СВР за теренско прибирање на информации за идентификување на лицата кои биле модератори и администратори на групата, но и за сите учесници во групата кои го прекршиле законот „за производство и дистрибуција на детска порнографија“ и „злоупотреба на лични податоци, рече техничкиот министер за внатрешни работи на денешната прес-конференција

Русија не успеала да го запре Телеграм, блокирала милиони ај пи адреси

Раководителот на рускиот комуникациски регулатор Роскомнадзор, Александар Жаров, денеска призна дека милиони ај-пи адреси биле блокирани при неуспешен обид за запирање на апликацијата за испраќање пораки Телеграм. Телеграм се...