Во Шпанија денеска и до 43 степени

Шпанската метеоролошка служба соопшти дека топлата воздушна маса, која во Шпанија пристигна од Северна Африка, донесе многу високи температури, па денеска се очекува на некои места...

Во среда и четврток температури под нулата

Минусни температури во среда и четврток, а потопло и променливо време за велгденските празници, најавува Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринските температури во среда ќе се...

Јули бил најтоплиот месец откако се мери температурата на Земјата

Јули бил најтополи месец откако се мери просечната температура на Земјата, објави Американската национална администрација за океани. Американската национална администрација за океани и атмосфера соопшти денеска...

На крајниот север на Финска измерени над 33 степена, највисока температура после 1914 година

По најтоплиот месец јуни во историјата на метеоролошката статистика во Финска и некои делови на Шведска, температурите на воздухот од неделата се граничат со апсолутни рекорди...

Во село во Канада измерени 50 степени

Во неделата , малото планинско место Литон во Канадската провинција Британска Колумбија го сруши температурниот рекорд на Канада и стана едно од најтоплите места на светот...