Град Скопје го стопира БРТ на Шилегов, одлуката за СДСМ е скандалозна, за ВМРО, пак, е проект за сомнежи за корупција

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска го стопира меѓународниот тендер за изградба на БРТ во главниот град. Образложението на одлуката е дека проектот ќе трае предолго и...

АЕК објави тендер за одобренија за 5Г: Јавното отворање на понудите е закажано на 5 јануари

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) објави тендер за доделување на одобренија за користење на радиофрекфенции за петтата мобилна генерација 5Г. Рокот за доставување на понудите е...

Избори 2020: Кој стои зад хакерскиот напад на ДИК?

Факт е дека бевме мета на тежок хакерски напад. Ако целта беше да нè парализираат, апсолутно не успеаја во тоа, бидејќи за неполн час ние ги споделувавме информациите преку нашите платформи на социјалните мрежи и Јутјуб каналот. Но, не беше овозможено тоа да изгледа онака убаво и за око за целокупниот аудиториум“, изјави за Нова ТВ, Добри Јанчев, генерален секретар на Државната Изборна Комисија

ЕСМ распиша тендер за проширување на Ветерниот парк во Богданци

Со втората фаза се планира зголемување на капацитетот на постоечкиот „Парк на ветерни електрани Богданци“ за дополнителни 13,2 до 15 мегавати. Планирана инвестиција на проектот е 21 милиони евра, од кои 18 милиони евра се средства од германската KfW банка и три милиони евра средства на ЕСМ

Рашковски се извини за вокабуларот во аудио снимката, за тендерот ќе чека одлука од Судот

Тендерот и изборот на фирмата за изградба на АТМ системот за модернизација на македонската воздухополовна навигација се спроведени во времето на ВМРО ДПМНЕ – рече Генералниот...