По долги години мачење со левиот колк: Томаш Бердих објави крај на кариерата

Чехот се повлекува од професионалниот тенис со заработувачка од преку 30 милиони долари, 13 турнирски победи во поединечна конкуренција, две во двојки и со две титули во Дејвис купот во 2012 година и во 2013 година. Официјалната објава ја најави за сабота на завршниот Мастерс во Лондон

Поддршка на оригинален начин: Бердих во патики со ликот на Ѓоковиќ

Чехот ја истакна својата голема со гестот што не остана незабележан од светските медиуми. Српскиот за наредниот период најави консултации со специјалисти и можност за предвремен крај на сезоната со цел изнаоѓање на долгорочно решение и рехабилитација на повредениот десен лакт што нема да подразбира и хируршки зафат

Ролан Гарос: Мареј мина во трето коло, Бердих и Кирјос запрени

Најдобриот светски рекет во моментот по вторпат во кариерата го совлада Мартин Клижан, овојпат со 6:7, 6:2, 6:2, 7:6 и во третото коло ќе игра против 29 носител, Хуан Мартин дел Порто. Чешкиот тенисер загуби од Карен Качанов од Русија, а темпераментниот Австралиец од Кевин Андерсон