Торнадо го зафати италијанскиот остров Пантелерија, двајца загинати

Најмалку две лица загинаа, а деветмина се повредени откако торнадо го погоди италијанскиот остров Пантелерија, помеѓу сицилијанскиот и тунискиот брег. Како што јавуваат италијанските медиуми, меѓу...

(Видео) Торнадо во Чикаго: Оштетени куќи, откорнати дрвја, штети во електро мрежата

Торнадо погоди густо населено предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи, откорнувајќи многу дрвја, а предизвика оштетувања и во електричната мрежа, соопштија властите. Десетина лица...