Царинска Управа ќе испрати претставник за судењето за „Беса Транс“ на рочиштето закажано за 31 март

Претставник на Царинска управа е поканет и ќе присуствува на следното рочиште за предметот „Беса Транс“ закажано за 31.03.2023 година, одговорија од Царинската права на прашање...

Царинска управа: На Деве Баир запленети 60 килограми опојна дрога марихуана, во 2022 двоен раст на бројот на заплени

Мобилните тимови на Царинската управа вчера на граничниот премин Деве Баир запленија 60 килограми опојна дрога марихуана, наменета за европскиот пазар. Со ова, како што соопштија...

Цариниците не го ни евидентирале автобусот на „Беса Транс“ при излез, суспендирани двајца службеници и казнет нивниот шеф

Првичните наоди од внатрешната контрола покажуваат дека на 18.11.2021 година, од страна на царинските службеници електронски не е евидентиран излезот на возилото со регистарски таблички СК0284БА...