Истражување: Манчестер Сити е првиот тим од милијарда евра

Ова го покажа истражувањето на Меѓународниот центар за спортски истражувања (ЦИЕС) со седиште во Нојшател, Швајцарија. Неговите стручњаци дојдоа до пресметка дека менаџерот Пеп Гвардиола потрошил 1,14 милијарди евра за „граѓаните“. Најголемиот јаз во вредност на клубови го има во Примера во која Реал Мадрид има 148 пати поскап тим од финансиски најслабата Мајорка

Фудбал и пари: Првиот тим на Манчестер сити „тежи“ 878 милиони евра

„Граѓаните“, според Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика во седиште во Нојшател, Швајцарија, се поскапи за 73 милиони евра од ПСЖ чии челници во минатото лето издвоија вртоглави 222 милиони евра само за Нејмар