Ципрас го обвини Мицотакис за одолговлекување на ратификацијата на трите меморандуми со Р.Северна Македонија

-Мицотакис не се охрабрува да ги донесе за ратификација во Парламентот трите меморандуми со Северна Македонија, бидејќи се плаши да не ја загуби пратеничката група, рече...

Мировната награда на Вестфалија за премиерот Заев-големо признание за нашиот народ и татковината

Миротворците од Преспа- Зоран Заев и Алексис Ципрас, се запишаа во листингот на оваа Меѓународна награда на која се сместени и имињата на поранешниот чешки претседател...

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Зоран Заев

Претседателот на грчката партија Сириза и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас цитирајќи ги македонските поети Блаже Конески и Владимир Мартиновски истакна дека дека лидерот на...