Пораки од Скопје на годишнината на руската инвазија: Украинците не ја бранат само својата територија туку и целиот демократски свет

Од денешната конференција насловена како „Украина – година на хероизмот“ беа испратени пораки за поддршка до народот во оваа држава, и уште еднаш беше потенцирана осудата...

На годишнината од руската агресија – конференција „Украина-година на хероизмот“

По повод една година од почетокот на руската инвазија над Украина денеска во Домот на АРМ, во организација на невладината организација Цивил и украинската амбасада, во 11...

Латас кај јутјубер раскажа како имал насилен секс, Здруженијата за човекови права се кренаа на нозе

Лавина коментари на социјалните мрежи и осуда од Здруженијата за човекови права, „Хелсиншкиот комитет за човекови права“,   Здружението „Медуза“ и „Цивил“ – Центар за слобода, по...

На светот му се потребни сили што меѓусебно се поврзуваат и почитуваат, а глобалното зло, Холокаустот, да остане во темното минато

На Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, ЦИВИЛ како организација за човекови права потсетува на времето геноцидот врз европските Евреи за време на Втората светска војна,...

„Различностите, благодат или проклетство“ – конференција на Цивил за предизвиците и перспективите на мултикултурното општество

Конференцијата на Цивил „Различностите, благодат или проклетство“ за предизвиците и перспективите на мултикултурното општество ќе се одржи во хотел Сити Парк, на 12 јануари (четврток), со почеток во...

На трибината на СДСМ се отпеа ИНСИЕМЕ/ ЗАЕДНО по повикот на Цивил за промоција на европски вредности

СДСМ одговори на повикот на Цивил за промоција на европските вредности преку изведување на евергринот ИНСИЕМЕ , кој неодамна доби верзија на македонски јазик. Вечерашната трибина ‘Силно и...

Цивил до партиите: Обединете се за европската иднина – прифатете ја и споделете ја македонската верзија на ИНСИЕМЕ/ЗАЕДНО на Тото Кутуњо

Цивил – Центар за слобода денеска им се обрати на политичките партии со повик да се обединат за европската иднина. Првиот чекор кон тоа обединување би бил...