ЕП во ракомет (м): Само полувреме за Ц. Гора против Хрватска, Србија немоќна со Белорусија

Негативата од еден гол по првите 30 минути во Грац, Хрватска ја претвори во триумф над црногорските ракометари со шест гола на крајот (27:21), Србија, пак, загуби од Белорусија со 30:35. Македонската репрезентација утревечер (20.30 ч.) во Виена ќе игра против Украина