Се враќале од екскурзија во Турција: Запалениот автобусот е на „Беса транс“, во него имало и српски државјани

Автобусот, кој рано утринава целосно изгоре во сообраќајна несреќа во Бугарија, при што загинаа најмалку 46 лица, е на агенцијата „Беса транс“ која организира туристички и...

ВИП гостин во турскиот туристички бисер: Бил Гејтс пристигна во Бодрум со јахта долга 107 метри

Основачот на американскиот технолошки гигант „Мајкрософт“, Бил Гејтс го посети Бодрум, еден од бисерите на турскиот туризам. Тој се вкотви во пристаништето со јахтата „Лана“, долга...

ФАТФ ја стави на сива листа: Турција под лупа поради пропусти во борбата против перење пари и финансирање тероризам

Светската организација за борба против перење пари (ФАТФ) денеска ја стави Турција под надзор поради пропусти во борбата против перење пари и финансирање на тероризaм. Шефот...