Дворовите на четири училишта во Тетово од среда стануваат „паркинзи”

Општина Тетово преку соопштеније ги известија сите граѓаните дека дворовите на основните училишта  „Истикбал“, „Лирија“ и Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ” во двете згради, ќе бидат отворени за...

Неколку ранети во пукање во средно училиште во Тексас, напаѓачот во бегство

Неколку лица се повредени за време на пукање денеска наутро во гимназијата „Тимбервју“, во градот Арлингтон, во американската сојузна држава Тексас, соопшти полицијата, пренесоа американските медиуми....

Ниту еден ученик не се заразил во училиште, покажување со прст на ученик не носи добро никому, вели Царовска

Во моментов, со физичко присуство, настава посетуваат над 233.000 ученици во државата. Посакувам тој процент на заразени да остане во периодот кој следи, истакна Царовска. Директорката на...

УНИЦЕФ на сите ученици, наставници и училиштен кадар им посакува безбедна и успешна училишна година

Првиот училиштен ден е возбудлив ден за учениците. Возбудата се должи на отпочнувањето нова фаза во нивните животи, фаза во која откриваат нови знаења и вештини, но...

Пет американски држави под истрага дали забраната за општо носење маски е дискриминаторска за учениците со попреченост

Организацијата за спроведување на граѓанските права на Одделот за образование денеска објави дека започнала истраги во пет држави за да се утврди дали политиките на национално...

МЗ: За непречено одржување на учебната година, неопходна е вакцинација на родителите и просветните работници

Пред почетокот на новата учебна година, земјите во регионот Србија, Хрватска и Бугарија, а меѓу нив и нашата земја ги соопштија одлуките наставата за учениците да...