(Видео) Европскиот Парламент со огромно мнозинство го поддржа кандидатскиот статус на Украина

Огромното мнозинство членови на Парламентот на ЕУ го поддржа доделувањето кандидатски статус на Украина, Молдавија и Грузија. Гласањето се одржа во пресрет на самитот на Европскиот...

Кремљ: Американците заробени во Украина треба да одговараат за злосторства

Кремљ денес порача дека сите Американци заробени во Украина се „платеници“ кои треба да преземат одговорност за нивните злосторства, пренесува Ројтерс. Американскиот Стејт департмент го истражува...

Победа на Путин во Украина би значело катастрофа, британскиот премиер по посетата на Киев

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Западот мора да продолжи да ги поддржува Украинците додека тие се обидуваат да ја вратат територијата заземена од Русија, нагласувајќи...