Примера: Два поништени гола и водство на Валјадолид, па пресврт на Реал М.

Домашните најпрво промашија пенал, а до водството во 29 минута двапати ја тресеа мрежата на Тибо Куртоа од офсајд позиции. „Кралевите“ израмнија до паузата и со уште три гола во продолжение да стават печат на 16 победа во сезоната во Примера. Двапати погоди Бензема, по еднаш Варан и Модриќ