Вархеји: Доцнењето на евроинтеграцијата на Скопје и Тирана влијае на довербата на ЕУ во регионот

„Шеесет и пет отсто од економијата на Западен Балкан е поврзана со ЕУ, што ја покажува нивната логична ориентација“, рече Вархеи нагласувајќи во своето онлајн вклучување...

Османи за „360 степени“: Вархеји и во иднина ќе има средби со двете страни како денешните во Софија

Комуникацијата  меѓу министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и Бугарија продолжува и во овој период, кога во Софија нема политичка влада, изјави министерот за надворешни...

Вархеји за „Маѓар Немзет“: Доколку ЕУ дозволи да пропадне проширувањето, може да предизвика мигрантска криза од Западен Балкан

Граѓаните на Западен Балкан може да ја предизвикаат следната мигрантска криза, доколку Европа дозволи да пропаднат ветувањата за проширување, оценува еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и...

Заев, Јанша и Вархеји: Нема друга опција освен европски Западен Балкан, С. Македонија и Албанија треба да ги почнат преговорите

Премиерот Зоран Заев, како дел од неговата програма со активности на Бледскиот стратешки форум, имаше средба со премиерот на Република Словенија Јанез Јанша, во функција на...