Прв состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка меѓу С. Македонија и Обединетото Кралство

Советот за партнерство, трговија и соработка меѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, денеска во Скопје ќе го одржи првиот инаугуративен состанок со кој од македонска страна...

Велика Британија и Северна Ирска ги признаваат македонските сертификати за вакцинација

Да имаат примено комплетна вакцина (две дози) најмалку 14 дена пред да пристигнат во Велика Британија; да бидат вакцинирани со некоја од следниве вакцини: Оксфорд/АстраЗенека, Pfizer...

Нова студија во В. Британија за поврзаност на коронавирусот со кожата: Ковид-19 и појава на ковид палец

Научниците веруваат дека можат да објаснат зошто некои луѓе кои имаат ковид, развиваат состојба која наликува на смрзнатини на палците, но и на другите прсти, пренесува...

ЕУ со порака до В. Британија: Подготвени сме за преговори за Гибралтар

Европската Унија (ЕУ) денеска соопшти дека е подготвена да започне преговори со Велика Британија за Гибралтар, британска прекуморска територија на јужниот Пиринејски полуостров. Европскиот совет, кој...

Кралицата Елизабета со порака до Бајден: Моите мисли и молитви се за жртвите и преживеаните од нападите на 11 септември

Британската кралица Елизабета денеска рече дека се моли за жртвите и преживеаните од нападите на САД на 11 септември и им оддаде почит на заедниците што...

Операција „топло добредојде“: Авганистанците кои соработувале со Лондон ќе можат трајно да се преселат во В. Британија

Авганистанците кои работеле за британската Влада или армија, ќе можат трајно да се преселат во Велика Британија, објави денеска британското Министерство за внатрешни работи. Одлуката е...