Кралицата Елизабета со порака до Бајден: Моите мисли и молитви се за жртвите и преживеаните од нападите на 11 септември

Британската кралица Елизабета денеска рече дека се моли за жртвите и преживеаните од нападите на САД на 11 септември и им оддаде почит на заедниците што...

Операција „топло добредојде“: Авганистанците кои соработувале со Лондон ќе можат трајно да се преселат во В. Британија

Авганистанците кои работеле за британската Влада или армија, ќе можат трајно да се преселат во Велика Британија, објави денеска британското Министерство за внатрешни работи. Одлуката е...

Франција и Велика Британија ќе предложат „безбедна зона“ во Кабул

Франција и Велика Британија ќе поднесат заедничка резолуција на итен состанок на Обединетите нации во понеделник, со која се предлага воспоставување безбедна зона во Кабул. Безбедната зона ќе биде под...

Блер: Одлуката на Бајден за повлекување од Авганистан е трагична, опасна и непотребна

Одлуката на американскиот претседател Џо Бајден за повлекување на американските војници од Авганистан за поранешниот премиер на Велика Британија, Тони Блер е трагична, опасна и непотребна....

Студија: Младите со можни сериозни оштетувања на органи по прележан ковид-19

Заедничко истражување на седум универзитети во Велика Британија покажало дека младите кои се или биле хоспитализирани поради ковид-19 имаат подеднаква можност за компликации на здравствената состојба,...