Афера В. Британија: Пратеник на Конзервативците е обвинет за силување

Поранешен британски министер и пратеник на владејачката Конзервативна партија е уапсен по обвинувањата од неговата поранешна соработничка во Парламентот за силување и сексуален напад додека биле...

Британските власти потпишале договори со три компании за вакцини против Ковид-19

Велика Британија потпиша договори за обезбедување на 90 милиони дози од две потенцијални вакцини против Ковид-19, произведени од компаниите „Фајзер“ и „БиоНТех“, како и француската група...

Светска трка за вакцина против Ковид-19: До каде сме во моментот?

Во Велика Британија, во моментот, се спроведуваат две испитувања врз луѓе за пронаоѓање на вакцина против Ковид-19. Едното е на Универзитетот во Оксфорд, а второто на „Империјал колеџ“ во Лондон, а заеднички за двата тима е надежта дека ќе имаат резултати до крајот на годината, како и договори за нивно производство. Но, постојат и други испитувања ширум светот во обид за изнаоѓање на ефикасен лек за заштита на луѓето од коронавирусот

Џонсон: Би било лудо да се опуштиме и да дозволиме нов удар на коронавирусот

Во земјата е спречена катастрофа благодарение на рестриктивните мерки, избегнато е најлошото сценарио со пола милион жртви, но сè уште е рано за укинување на карантинските мерки, порача британскиот премиер во синоќешното ТВ обраќање

„Гардијан“: Британските болници пред закана од недостиг на заштитна опрема

Националната здравствена служба (НХС), според угледниот весник, им испраќа препорака на здравствените работници да продолжат да работат со заразените лица со ковид-19 во пластични престилки