По скандалот со уапсениот дипломат, Османи најави вонреден ветинг на сите дипломати

Вонреден ветинг на сите дипломати најави министерот за надворешни работи, Бујар Османи, откако вчера беше објавено дека македонски дипломат кој бил баран со меѓународна потерница е...

Одложена правда во 2019 година: Јанева од шефица на СЈО, до обвинета во „Рекет“

Јавноста во изминатата година слушна и за изначита за сите правни недоречености, слободни толкувања на правната материја и за „црни дупки“ во Законот за казнено право преку Т-случаите, кои годината ја почнаа во Специјалното Јавно Обвинителство (СЈО), а ја завршија во Основното Јавно Обвинителство (ОЈО)

„Стоп за извршители“: Да се прекине со блокирање на сметки и ветинг за извршителите

Ана Глигорова од организацијата „Стоп за извршителите“ посочи дека самиот чин на блокирање поединец, на физичко лице е кривично дело, бидејќи го доведуваат во животозагрозувачка состојба

Како да се ослободи судството од „сваровски“ судиите

Како прв приоритет на ветинг-листата треба да биде партиската инфицираност на судиите, беспоговорното извршување на партиските директиви и исполнување на партиските интереси, па потоа имотната корупција, смета деканот на Правниот факултет на ФОН, Љубомир Фрчкоски

Јовески за ослободителната пресуда на Латас: На такви судии не им е местото во правосудството

Jавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека  поддржува ветинг во судството и обвинителството, и го посочи примерот со ослободителната пресуда за новинарот  Дрган Павловиќ Латас и неговите...