Примера: Бејл, Роналдо и Мората за пресврт на Реал М. на „Ел Мадригал“

Кралскиот клуб го совлада Вилјареал со 3:2 и остана лидер на табелата во шпанскиот шампионат. По двата гола што ги прими за седум минути, одговори со три за 20 минути и остана непоразен на гостувањето во шпанската провинција Кастелјон