Комисијата за именување предложи, Владата прифати: Бучковски повеќе не е специјален претставник за Бугарија

Владо Бучковски е разрешен од функцијата специјален претставник за Бугарија. Одлуката е донесена на седница во Владата по предлог на Комисијата за именување. Универзитетскиот професор и...

Бучковски: Ако го прифатиме предлогот на Бугарија за работните групи, ќе покажеме дека сериозно сме подготвени

Убеден сум дека на средби на работните групи меѓу Северна Македонија и Бугарија, на кои теми би биле инфраструктурата, економијата, културата, образованието, итн., ќе може да...

(ВО ЖИВО) Бучковски на Форумот за Западен Балкан во Софија, учествуваат Вархеи и други експерти

На настанот ќе учествува и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеи, како и главниот преговарач на македонската Влада со Бугарија, проф. Владо Бучковски, но и останати експерти....

Бучковски и Незири со прогноза за изборите: Мртва трка што ќе се решава во фото-финиш

Двајцата упатуваат на израмнета борба меѓу ривалските коалиции „Можеме“ на СДСМ и „Обнова на Македонија“ за ВМРО-ДПМНЕ со прогноза за разлика од два мандата за победникот. Блага предност во албанскиот блок му даваат на ДУИ во однос на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива. Бучковски прогнозира дека во новиот состав на Собранието ќе бидат и ДПА и Левица