Претседателот на Шри Ланка побегна на Малдиви – во земјата прогласена вонредна состојба

Премиерот на Шри Ланка Ранил Викремесинг денеска прогласи вонредна состојба во целата земја и полициски час во одредени области, откако претседателот Готабаја Рајапакса утрово побегна на...