Одбраната во „Плацеви на Водно“ бара укинување на притворот за Камчев или замена со куќен притвор

Со изведување на материјални докази од Обвинителството, денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжува судењето за случајот „Плацеви на Водно“. Јавната обвинителка Лиле Стефанова, почна...

КАМЧЕВ НА СУДЕЊЕТО „ПЛАЦЕВИ НА ВОДНО“: Јас и мојата мајка во оваа постапка ќе останеме чисти

Ниту еден од шесттемина обвинети лица за случајот „Плацеви на Водно“ денеска во скопскиот Кривичен суд не признаа вина. Обвинителството Груевски го обвини за две кривични...

Одлука за прогласување на Водно за заштитено подрачје со забрана за урбанизација на планината

Министерот Нуредини изјави дека по јавните консултации во одлуката за прогласување на Водно за заштитено подрачје се обезбедува исполнување на обврската на локалната самоуправа за утврдување...